Treści w ważnej sprawie 📘📒

Cześć,

to już czwarte wydanie Treściowego newslettera. Od naszego ostatniego mejla świat mocno się zmienił, ale to tylko przypomniało nam, jak duża odpowiedzialność spoczywa na osobach projektujących (treści i nie tylko). 

Basia: Trudno pisać o obecnej sytuacji. Pracę traktuję jako odskocznię od sprawdzania wiadomości zza wschodniej granicy. Skupiam się na tym, co mogę kontrolować. W ubiegłym tygodniu jeszcze dobitniej przypomniałam sobie o tym, że jako projektantka powinnam dbać o prostotę.

Podczas prelekcji na UX MAG CAMP organizatorka, Karolina, podzieliła się historią o osobie z Ukrainy, która miała trudność ze sprawdzeniem rozkładów jazdy warszawskiego ZTM. Nawet ta pozornie prosta czynność wywołała u niej smutek, złość i frustrację. Przez odpowiednie podejście do projektowania możemy temu zapobiec.

Kalina: Jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczyłam rano 24 lutego, był czatbot udostępniony przez moją znajomą z Ukrainy. Nazywał się готовий до Всього, Gotowy na wszystko, i zawierał instrukcje dla cywili w sytuacji zagrożenia. Projektowanie konwersacji, dobór odpowiednich słów nagle stały się śmiertelnie poważne. Poruszyło mnie to tak bardzo, że napisałam o tym czatbocie na LinkedIn.

Co robię teraz? Kończę przerwę od pracy na etacie. W tym czasie regenerowałam siebie i pomagałam innym tak, jak byłam w stanie. Kiedy czytasz tego mejla, zaczynam pracę w DocPlanner, organizacji, która pomaga osobom z Ukrainy znaleźć opiekę medyczną w Polsce. Lekarze dla Ukrainy to strona zaprojektowana z empatią, skupiona na potrzebach tych, którym ma służyć. 

To wydanie newslettera poświęcimy prostemu językowi i empatii, które właśnie stały się jeszcze ważniejsze. Podzielimy się z Tobą linkami, z których same korzystamy, pomagając.

Ważny link

Portal informacyjny Grupy Granica

Znajdziesz tu kluczowe informacje, które przydają się nie tylko naszym Gościom z Ukrainy, ale także Tobie, jeśli chcesz pomóc. Od kwestii prawnych, przez sytuację na przejściach granicznych, aż po opiekę zdrowotną i punkty recepcyjne. To dobrze zaprojektowana i obszerna baza wiedzy!

Niestety, rzetelne informacje to połowa sukcesu. Pomagając osobom z Ukrainy, obydwie natrafiłyśmy na ten sam problem: sporo tekstów zawiera potrzebne treści, ale są napisane w bardzo zawiły sposób.

Szukając pomocy, potrzebujemy konkretu. W sytuacji stresującej skanujemy treści, nie mamy czasu na dodatkowe decyzje. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, które usprawnią procesy i zbudują poczucie bezpieczeństwa.

Polski rządowy portal Pomagam Ukrainie stara się odpowiadać na te potrzeby. Zwróć uwagę, że ta strona działa jak dialog:

Czemu to działa?

Mówi językiem, którego używamy. Zmierzyłyśmy indeks FOG treści na tym portalu. Wynosi około 6, czyli tekst jest zrozumiały dla osoby po szkole podstawowej. To świetny wynik!

Fajny przykład

Jakdojade: okno, które widzimy od razu po włączeniu aplikacji
Czemu fajny?

Bo dwujęzyczny, prosty i kieruje zainteresowane osoby do miejsca, gdzie dowiedzą się więcej. 

Brawo, Jakdojade! Za szybkość, empatię i elastyczność.

.

(nie)Fajny przykład

też Jakdojade: strona z informacjami o bezpłatnej komunikacji
Jak to poprawić?

Strona z konkretami zaczyna się od długiej informacji po polsku. Pamiętajmy, że to przede wszystkim dla osób z Ukrainy. Warto zacząć tutaj od ukraińskiego. Mała zmiana, a o wiele mniej stresu!

Ukraina to również kraj, który podbija branżę IT. Czy wiesz, że Grammarly, jedno z najpopularniejszych narzędzi dla specjalistów od treści, powstało w Kijowie? Ostatnio przekazali swój przychód z Rosji na pomoc Ukrainie. 

Fajna polecajka tematyczna

Polecajka tematyczna #4

Instagram jezykowe_kontrowersje

W Ukrainie spanie na dywanie to nic dziwnego. To słowo oznacza kanapę, z kolei harbuz to dyniadynja to melon. Profil jezykowe_kontrowersje zebrał słowa o różnych znaczeniach w polskim i ukraińskim. Mają też wiele innych ciekawych źródeł. Warto ich śledzić!

Fajna polecajka nietematyczna

Fajna polecajka od Kaliny

Severance (Rozdzielenie)

Nowy serial Apple TV. Jeśli podobał Ci się Mr. Robot (mój ulubiony serial wszechczasów) i Truman Show, polubisz też Severance. Pomysł jest taki: co jeśli oddzielimy wspomnienia z pracy od wspomnień z życia prywatnego? Dziwny work-life balance, który niepokoi coraz bardziej z każdym odcinkiem. Wciąga!

Fajna polecajka od Basi

The Batman

Okazuje się, że superbohater też może się mylić, może dostać w twarz i mieć trudności w codziennym funkcjonowaniu. Nie spodziewałam się, że postać z uniwersum DC może być pokazana w takim świetle. Klimatu dopełnia wspaniała ścieżka dźwiękowa i kadry inspirowane obrazami Hoppera. Czego chcieć więcej? (o tak! – Kalina)

Na odchodnym

Podoba Ci się? A może z czymś się nie zgadzasz? Odpowiedz na tego mejla, napisz do nas na LinkedIn, Instagramie, gdzie chcesz! Każdy feedback mile widziany! Kontakt znajdziesz na naszej stronie.

A jeśli znasz kogoś, komu spodoba się to, o czym piszemy, prześlij tego mejla do tej osoby. Nieśmy razem dobrą treściową nowinę!

Zwykle w tym miejscu przypominamy o tym, że możesz postawić nam kawę. Dzisiaj wolimy przypomnieć, że Polska Akcja Humanitarna prowadzi zbiórkę SOS UKRAINA. Jeśli przeszło Ci przez myśl, by postawić nam kawę, wpłać tę kwotę na konto PAH.

Kiedy następne wydanie?

Już w kwietniu! Idzie wiosna. Będzie lepiej!

Wszystkiego treściowego!
Basia Adamska i Kalina Tyrkiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.